5619 WATERFALL PL

GRANT VALKARIA, Florida 32949 · Brevard County · Parcel 30 3803-50-G-23

$298 400
Assessed Value
$298 400
Market Value
Annual Tax
$298 400
Taxable Value
Ownership
OwnerFrancis Robert
Mailing Address5619 Waterfall PL Grant Valkaria FL 32949
Property Details
Year Built2023
Living Area2 396 sq ft
Lot Size9 583 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$50 000
Building Value$6 780
Just (Market) Value$298 400
Assessed Value$298 400
Taxable Value$298 400

Comparable Properties Nearby

5055 COREY RD, GRANT VALKARIA
Parcel 29 3725-00-351
Assessed: $273 940
5545 MULBERRY LN, GRANT VALKARIA
Parcel 29 3725-00-502
Assessed: $248 400
5615 BEAR LN, GRANT VALKARIA
Parcel 29 3725-00-520
Assessed: $280 260
5610 BEAR LN, GRANT VALKARIA
Parcel 29 3725-00-523
Assessed: $374 160
5665 MULBERRY LN, GRANT VALKARIA
Parcel 29 3725-00-524
Assessed: $309 880
1680 GRANT RD, GRANT VALKARIA
Parcel 29 3725-00-526
Assessed: $285 180
Could you be overpaying property taxes?

Check if you qualify →